Kelečský poklad - Jiříkovy stránky

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Město Kelč


Kelečský poklad (1002-1938)Úzce souvisí s cestou jantarovou. Předseda OB Jindř. Slimáček a Dr. Zdeněk Foltánek konají první výkop pro numismat. památník na Strážném. červenec 1964 Tato vedla z Carmunta na Dunaji jižní Moravou k Velehradu, odtud na Malenovice, Holešov, Bystřici pod H., Libosváry, Všechovice, Kelč. a Zde se dělila   jedna na Němetice, Hustopeče, Jičín, Příbor, Těšín, do Ruska, druhá na Ústí, Černotín, Špičky, Bělotín, Odry, Fulnek, Hradec u Opavy, Opolí, na Kališ do Gdaňska k jantarovým břehům dnešní Litvy.

       Mezi lety 1002-1020 projížděl zde obchodník, který v rušných dobách netroufal si cestovati dále Výstavba památníku na Strážném. Stavbu vedl Oldřich Holub, pomocníci: Jaroslav Srkala, Jindř. Slimáček a Josef Pavelka , kameník. se svými penězi, a proto raději je zakopal do země. Do jamky 60 cm hluboké uložil tuhovanou nádobku, do níž vložil 10 plátěných pytlíčků s 10 druhy stříbrných peněz. Doufal, že se pro ně jednou vrátí. Nestalo se tak a poklad zůstal v zemi až do října 1938.

       Tehdy vyorával zde s matkou 14 tiletý Odhalení numismatického památníku na vrchu Strážném př. MNV Vojtěchem Srkalou 26.7. 1964 Jan Hradil brambory. Když orali třetí brázdu od kraje, najednou se jim na hlíně objevily lesklé plíšky. Sesbírali je do zástěry a po příjezdu domů omyli, rozložili na stůl, spočítali i zvážili. Obsah nálezu čítal asi 1500 kusů celých i dělených mincí a vážil jen 43,30 dkg.

       Poklad v Kelči nezůstal. 10 celých Slavnostní projev př. OB Jind. Slimáčka při odhalení numismatického památníku na vrchu Strážném 26.7. 1964 mincí odkoupilo muzeum v Hranicích za 500 Kčs. Za 213 mincí a 160 ks sekaného stříbra dostal od Faráře Kubíčka jen 360 Kčs. Třetinu nálezu si ponechal, ale pak je většinou rozdal zájemcům, zbytek prodal muzeu v Brně. Část nálezu postoupil farář Kubíček muzeu v Olomouci.

       Za kelečský poklad bylo možno v Řed. vlastivědeckého ústavu ve Vsetíně předává nálezci kelečského pokladu medaili při odhalení památniku na vrchu Strážném. 26.7. 1964 tehdejších dobách koupit 2 vagóny ovsa nebo vagón černé mouky nebo 50 otroků.
Numismatikové z celé republiky při odhalení pamatníku na vrchu Strážném 26.7. 1964
Dům p. Hradila, nálezce kelečského pokladu.

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky